SVJETSKI KONGRES MLADIH O KLIMATSKIM PROMJENAMA

U razdoblju od 29. svibnja do 5. lipnja sudjelovala sam sa prof. Sanjom Modrić na Svjetskom skupu mladih za klimatske promjene koji se održao u Finskoj.

Kroz različite zadatke sam se spremala za Skup i s uzbuđenjem dočekala početak istog.

Na njemu je sudjelovalo 135 učenika i 100 učitelja iz preko 70 država iz svih krajeva svijeta te sam se s većim dijelom sprijateljila ili makar upoznala. Uglavnom, ovaj tjedan dana sam surađivala u grupnom radu čija je tema naravno bila klima i njene promjene. Mi, učenici, smo sa svojim razmišljanjima pokušali doprinjeti promjenama koje trebaju biti poduzete. Raspravljali smo o važnosti sadnje stabala, stvaranju različitih partnerstva sa vladom (ako je moguće) te s okolnim općinama. Uključili smo raspravu o pokretanju akcija za čišćenje obala i svih onečišćenih dijelova Zemlje.

Razmišljali  mso o obrazovnom sustavu, te shvatili kako bi barem jedan sat ekologije tjedno potaknuo učenike da više razmišljaju kako da svojim djelovanjem doprinesu obaveznom očuvanju Zemlje. Neki od ciljeva koje smo kao zajednica donijeli su:

-želimo i moramo isključiti jednokratnu plastiku (slamke, pribor za jelo, vrećice...)

-recikliranje smatramo obaveznim

-iznijeli smo činjenicu o zagrijavanju Zemlje u vrlo kratkom razdoblju i mjere koje želimo provoditi u sprječavanju istog

-želimo da mladež na kojoj svijet ostaje bude svjesna situacije

Meni se osobno, najviše svidio klimatski sporazum čiji je „rok“ 6 godina (2019/2025); u tih 6 godina na Zemlji treba narasti određena količina stabala kako bi se porast ugljikova dioksida  smanjio na minimum. Naravno, uz sve planove s kojima se u potpunosti slažem, fascinirala me ljepota finske prirode, izgled i sklop glavnog grada te mir koji se osjeća kad kročite na finsko tlo.

Mia Martinić 8.a

objavio: Jelena Žagrović   datum: 14. 6. 2019.