Susret s književnikom Matko Marušić

Učenici 4.a i 4.d. razreda predvođeni učiteljicama Fani Vidović i Ivanom Sedlar od početka školske godine sudjeluju u projektu „Superčitači“ koji se odvija pod pokroviteljstvom Udruge hrvatskih učitelja razredne nastave „Zvono“, autorice Daniele Kuić.

Cilj projekta je razvijati kulturu čitanja, omogućiti učenicima pristup vrijednim djelima hrvatske dječje književnosti, usavršavati tehniku čitanja i učiti kako učiti, a obuhvaća čitav niz aktivnosti poput čitanja sa zadacima, izrade rječnika manje poznatih riječi, upoznavanja s dječjim časopisima, razmjene knjiga među učenicima, posjeta gradskoj knjižnici te susreta s književnicima.

Tim povodom, 23. siječnja u prekrasnom ambijentu školske knjižnice, upriličen je susret s književnikom Matkom Marušićem autorom lektire „Snijeg u Splitu“ namijenjene upravo učenicima 4. razreda.

Osim kao pisac Matko Marušić poznat je i kao liječnik, učitelj te znanstvenik stoga je njegova životna priča učenike posebno zainteresirala.

Učenici su s velikim zanimanjem pratili njegovo izlaganje, a on ih je nesebično darivao životnim mudrostima kao i zanimljivim crticama iz svoga života.

Svatko od učenika imao je pitanje za našega gosta na koja je on strpljivo odgovarao. Saznali smo što se događalo sa likovima iz knjige "Snijeg u Splitu" te čuli i o ostalim knjigama koje je gospodin Marušić napisao, a koje će nam zasad ispričati učiteljice, a pročitat ćemo ih kad malo odrastemo.

Gospodin Marušić je poklonio knjižnici i dvije knjige na kojima je dugo i predano radio: "Mi Hrvat"i i "O sveučilištu i gradu : u prigodi 45. godina Sveučilišta u Splitu".

Tom prilikom smo naučili i njegov životni moto:  Ako ne napraviš sam, neće napraviti nitko i ako ne napraviš odmah, nećeš nikada.

Razgovarali smo o njegovanju pravih životnih vrijednosti i važnosti obitelj; o ljubavi, učenju i čitanju te koliko je važno otkriti ono u  čemu si zaista dobar i što bi želio biti u životu.

Ne manje važno, čuli smo i koji mu je nogometni klub u srcu!

Sa željom što skorijeg viđenja ispratili smo našega gosta i zahvalili mu na druženju prigodnom knjigom Preliveno zvono, don Lovre Katića.

Jelena Žagrović, školska knjižničarka

objavio: Jelena Žagrović   datum: 28. 1. 2020.