2016-06-23 18:55:48

Osvajanje dijamantnog statusa i ekološke aktivnosti u ovoj nastavnoj godini

Naša osnovna škola pridružila se Eko-školama još 2002., već sljedeće godine od pokretanja ovog programa u RH. Ove je godine nakon desetljeća i pol aktivnog provođenja programa brige za okoliš stekla dijamantni status kao jedna od tek 35 osnovnih i srednjih škola u zemlji s ovim najvišim priznanjem.

Fotografije

Plavo-zeleni biseri Solina

Međunarodne Eko-škole su program odgoja i obrazovanja za okoliš na razini čitavih odgojno-obrazovnih ustanova (osnovne i srednje škole, dječji vrtići, učenički domovi, škole za djecu s posebnim potrebama i fakulteti).

Cilj Eko-škole je ugradnja odgoja i obrazovanja za okoliš u sve segmente odgojno-obrazovnog sustava i svakodnevni život učenika i djelatnika.

Zadaća je odgojiti mlade generacije osjetljivima na pitanja okoliša i osposobiti ih za donošenje odluka o razvitku društva u budućnosti.

Međunarodni program Eko-škole je razvila Zaklada za odgoj i obrazovanje za okoliš (Foundation for Environmental Education – FEE) kao odgovor na UN-ovu konferenciju 1992. godine. Program se službeno počeo provoditi od 1994. u Danskoj, Njemačkoj, Grčkoj i Velikoj Britaniji. Danas se program Eko-škole provodi u 49 000 škola u 62 države.

Sve tri solinske osnovne škole potvrdile su u svibnju ove 2016. godine svoj međunarodni eko status. OŠ Vjekoslava Paraća osvojila je dijamantni status kao i naša, a najmlađa OŠ kraljice Jelene obnovila je svoj eko certifikat drugi put.

Uz redovne ekološke projekte i aktivnosti na razini cijele škole (jesenji i proljetni Projektni dan, prikupljanje starog papira i plastičnih boca u Kampanji za manje otpada, izrađivanje dječjih  radova od ekoloških i recikliranih materijala, Mi jedemo odgovorno itd.) te onih pod vođenjem školskih koordinatorica ekoloških aktivnosti, učiteljica biologije i kemije, A. Glavine i D. Jukić (zaštita prirode na školskoj zgradi – čuvanje gnijezda lastavica, obrađivanje školskog vrta, uzgoj buhača, skupljanje i darivanje sjemenki kadife, sadnja maslina na slobodnoj gradskoj površini, obilježavanje Dana voda, Eko kviz etc.), ove je godine naglasak bio na pčelama i to projektom Otpuši maslačak, učenika 6. razreda, učiteljice S. Modrić. Svojim ekološkim angažmanom mali poznavatelji pčela također su od sponzora uz pomoć razrednice i knjižničarke J. Žagrović pribavili sadnice medonosnog dalmatinskog bilja za školski vrt i obiteljske okućnice.

Učenici prvog razreda s učiteljicom Ž. Lažetom posebno su se pozabavili rijekom Jadro, točnije sadržajima vezanim uz izvorne  lokalne vrste, solinsku mekousnu pastrvu i solinsku anguju, kao i zaštićenim močvarnim čempresom.

Učenici trećih razreda prikupljali su stare čepove u humanitarnoj akciji za skupe lijekove, koju su vodile S. Vuić i A. Bilić.

Za Dane kruha jako su bili vrijedni niži razredi u centralnoj školi te u našim područnim školama Rupotina i Ninčevići, sa svojim učiteljicama.

Također, moramo istaknuti trud naših spremačica i domara u zalijevanju i čišćenju školskog vrta i dvorišta.

 


Osnovna škola don Lovre Katića - Solin